sobota, Marzec 28Najbardziej porywające fakty !

Najbardziej gorzkie piwo – TOP3

najbardziej-gorzkie-piwo

Smak piwa jest na tyle specyficzny, że można go uwielbiać, bądź nienawidzić. Przekonanie, jakoby fanami smaku piwa byli wyłącznie panowie odchodzi w niepamięć, a kobiety coraz częściej gustują w smaku gorzkim. Popularne radlery lub piwa z domieszką (sztucznego) aromatu owocowego, modne jeszcze niedawno, stopniowo znikają z półek sklepowych. Coraz większą natomiast popularność zyskują esencjonalne, wykonywane rzemieślniczo lub w niewielkich browarach, piwa z gatunku India i America Pale Ale. IPA i APA to coś, co warto spróbować. Nie tylko ze względu na modę, ale walory zdrowotne. Tak esencjonalne piwo, w małej ilości, znakomicie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Dla układu moczowego najlepsze są piwa klarowne, dlatego takie przede wszystkim warto wybierać w związku z walorami zdrowotnymi.

Miejsce 1. IPA

India Pale Ale w swym asortymencie piw, dostępnych powszechnie, posiada piwo o bardzo wysokim poziomie IBU. IBU, wyrażające gorycz przedstawiane jest na tylnej części etykiety piwa, określane jest w skali pięciu szyszek chmielowych. Poza znakiem graficznym, wykazany jest współczynnik liczbowy goryczy.  Piwo IPA, charakteryzujące się najczęściej klasycznymi słodami i mętnym zabarwieniem, posiada od trzech szyszek wzwyż poziomu IBU. Jego smak jest klasycznie gorzki.

Miejsce 2. APA

American Pale Ale do swojego gorzkiego posmaku dołącza nuty owocowe, często stosowane w piwie. Nietypowy posmak zawdzięcza różnym odmianom chmielu, komponowanym wraz z nutami owocowymi. Latem świetnie smakują APA z nutą cytrusową lub miętową, natomiast zimą z odrobiną korzennych przypraw. Poza dodatkami i wariantami, nie ustępuje goryczą. Klarowne, lekkie APA zdecydowanie zaskakuje goryczą, która w tego rodzaju piwach miesza się z nutami owocowymi. Czy może byc piwo, jednocześnie gorzkie oraz o owocowym posmaku? APA zdecydowanie potwierdza. 

Miejsce 3. Piwo mocne

Piwo o dużej zawartości procentowej alkoholu wychodzi na przeciw goryczce, związanej przede wszystkim z wyraźnym posmakiem alkoholu. Do najbardziej gorzkich piw w tym segmencie należą piwa o zawartości powyżej 9% alkoholu. Najczęściej najmocniejsze piwa występują wśród piw ciemnych. Ciemna, mocna IPA to propozycja dla osób, które mają dużą tolerancję na gorycz.

Najbardziej gorzkie piwo jest skierowane dla prawdziwych koneserów, którzy doceniają walory smakowe tworów o wysokim IBU. Rynek browarniczy rozwija się pod kątem browarów niszowych, małych, produkujących wyborne piwo, o zaskakującym poziomie goryczy. Zwolennicy tego typu smaków rosną w siłę, a gorzkie piwo z półek o jakości premium zaczyna przenosić się na miejsca dla produktów popularnych i często wybieranych. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHA ImageChange Image