czwartek, kwiecień 3Najbardziej porywające fakty !

Najbardziej miododajne rośliny w ogródkach przydomowych – TOP6

najbardziej-miododajne-rosliny

Rośliny miododajne charakteryzują się wysoką atrakcyjnością dla owadów zapylających. Wytwarzają dużą ilość nektaru, który zbierany jest między innymi przez robotnice pszczoły miodnej. Dzięki wysokiej zawartości nektaru w kielichach kwiatów roślina jest efektywnie zapylana co skutkuje wysokim plonem. Wielu ogrodników zastanawia się, jak przyciągnąć owady zapylające do swoich ogrodów, poniżej lista zawierająca najbardziej miododajne rośliny, które zwiększą atrakcyjność działki w oczach skrzydlatych zapylaczy.

1. Lipa

Wszystkie gatunki z rodzaju lipa są wysoce miododajne. Drzewo nie tylko pięknie pachnie w okresie kwitnienia, ale również bzyczy od ilości pszczół, które ochoczo zbierają pokarm. Miód lipowy jest bardzo popularny i posiada charakterystyczny smak. Do małego ogrodu można wybierać dekoracyjne odmiany lipy, które nie osiągają wysokości klasycznego, parkowego drzewa. Wydajność nektarowa to nawet 1000 kg z jednego hektara uprawy!

2. Tojeść amerykańska

Tojeść została zadomowiona w kraju, oznacza to, że doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Walor dekoracyjny mają nietypowo zbudowane kwiaty oraz kolczaste torebki nasienne. Uważa się, że w najlepszym wypadku można uzyskać 600 kg miodu z jednego hektara uprawy rośliny.

3. Facelia błękitna

Roślina należy do rodziny ogórecznikowatych, wysiewana jest głównie jako nawóz zielony, między plonami głównymi na polach uprawnych. Jeśli rośnie w pobliżu pasieki – jest wybierana przez pszczoły jako główny pożytek, a pszczelarz może liczyć na jednogatunkowy miód faceliowy. W ogrodzie wysiewana może być na rabatach naturalistycznych lub jako tło dla innych roślin. Z jednego hektara uprawy można zebrać maksymalnie 400 kg miodu.

4. Chaber bławatek

Roślina towarzysząca zbożom, ale coraz częściej zapraszana do ogrodów przydomowych. W monokulturach zbóż uchodzi za chwast, a w ogrodach jest to cenna roślina miododajna. Wydajność miodowa rośliny wynosić może nawet 300 kg/ha, jeśli rośnie na urodzajnych glebach.

5. Kocimiętka

Ta roślina z rodziny jasnotowatych kojarzy się raczej z zahipnotyzowanymi kotami, które wpadają w stan euforyczny po kontakcie z rośliną. Nie jest to atrakcyjny wizualnie gatunek, w ogrodach wysiewany rzadko, dodatkowo może być całkowicie niszczony przez pobliskie koty. Podaje się, że ma bardzo wysoką wydajność jako roślina miododajna. Z jednego hektara kocimiętki można uzyskać nawet 200 kg miodu.

6. Jeżówka purpurowa

Gatunek z rodziny astrowatych o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Jest to bylina, która sadzona w nasłonecznionym miejscu doskonale czuje się w polskim ogrodzie. Kwiaty mogą być w różnym kolorze, ale najwięcej jest czerwonych i różowych odmian. Maksymalna wydajność nektarowa to 190 kg miodu z jednego ha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image