czwartek, kwiecień 3Najbardziej porywające fakty !

Najbardziej aktywny wulkan – TOP 5

najbardziej-aktywny-wulkan

Wulkany fascynują praktycznie każdego. Moga być niezwykle niebezpieczne, dlatego ciągle prowadzone są badania, które pozwalaja przewidzieć zbliżający się wybuch. Na Ziemi jest czynnych około 800 wulkanów, które są bardziej lub mniej aktywne. Wiele z nich stanowi poważne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Niekoniecznie jednak te najgroźniejsze są najaktywniejszymi. Wielu wulkanów też nie monitoruje się.

Poznajmy piątkę najaktywniejszych wulkanów na świecie.

1. Stromboli, Włochy. Najbardziej aktywny wulkan na świecie. Tworzy wyspę o tej samej nazwie i jest w ciągłej aktywności od 1933 r., choć niektórzy twierdzą, że od co najmniej 2500 lat. Wysokość tego wulkanu nad poziomem morza wynosi 926 m. O wiele więcej kryje się pod wodą – podstawa wulkanu znajduje się ok. 2300 m pod poziomem morza. Wprawdzie ostatni duży wybuch Stromboli był w 1933 r., ale ten wulkan praktycznie ciągle wyrzuca z siebie  mniejsze lub większe chmury popiołów, bomby wulkaniczne czy lapille. Chętnie odwiedzany nie tylko przez wulkanologów, ale także licznych turystów.

2. Pacaya, Gwatemala. Pierwszy wybuch tego wulkanu miał miejsce około 23 tys. lat temu. Od XVI wieku eksplodował co najmniej 23 razu. Najnowszy wybuch rozpoczął się w 1965 r. i trwa do dziś. Liczne potoki lawy sprawiły, że wulkan stał się prawdziwą atrakcją turystyczną, co skrzętnie wykorzystali okoliczni mieszkańcy.

3. Sakurajima, Japonia. Najbardziej znany japoński wulkan to oczywiście Fujiyama, ale najaktywniejszy to położony w południowej części wyspy Kiusiu Sakurajima, o wysokości 1117 m. Utworzył się 13 tys. lat temu. Ostatnia aktywność wulkanu rozpoczęła się w 1955 r. i trwa praktycznie do dziś. Chmury popiołów wyrzucanych przez tę górę ognia sięgają często kilkunastu kilometrów. Jest to jeden z bardzo dokładnie monitorowanych wulkanów, ze względu na dużą gęstość zaludnienia w pobliżu.

4. Kīlauea, Hawaje. Pierwsza erupcja tego wulkany o wysokości 1247 m nastąpiła już kilkaset tysięcy lat temu. Jednak ze względu na bardzo dużą aktywność najstarsze znane skały mają ok. 23 tys. lat. Ten bazaltowy wulkan ma w swoim głównym kraterze jezioro lawy. Ostatni wybuch rozpoczął się w 1983 r. i jak na razie nie widać jego końca. Hawajczycy uważają, że Kilauea jest siedzibą bogini Pele.

5.Erebus, Antarktyda. Położony na Wyspie Rossa ma wysokość 3794 m. Jego początki sięgają plejstocenu (1,3 mln lat). W kraterze znajduje się jedno z czterech na świecie jezior lawowych. Ostatnią dużą erupcję zanotowano w 2014 r. Erebus przejawia także silną działalność geotermalną w postaci fumaroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image