TOP5 najbardziej jadowitych węży świata
Węże to gady przyprawiające wiele osób o ciarki na plecach. Część gatunków jest bardzo jadowitych i niebezpiecznych dla człowieka, inne są całkowicie pozbawione zębów jadowych. warto poznać 5 najbardziej jadowitych gatunków węży na świecie, które powinniśmy omijać szerokim łukiem. Spotkanie z nimi może skończyć się tragicznie!
Tajpan Pustynny
Niewątpliwie miano najbardziej jadowitego węża świata powinno należeć do Tajpana Pustynnego. Gad zamieszkuje pustynne obszary Australii i posiada wyjątkowo toksyczny jad, który jest w stanie pozbawić życia. Zaledwie100 mg jadu wystarczy, by zabić 100 osób. Trucizna zaczyna działać w 45 minut – tyle czasu ukąszony ma na zażycie surowicy. Jest to jedyny sposób na przeżycie ukąszenia przez Tajpana Pustynnego.
Wąż Dubois
Dubois to najbardziej jadowity wąż morski, który na szczęście rzadko atakuje ludzi. Gad występuje w Morzu Południowochińskim, u wybrzeży Australii i w Oceanie Indyjskim. Bardzo często daje się fotografować nurkom, nie wykazując agresji. Zaleca się jednak ostrożność – spokojne zachowanie i niedotykanie węża. Lepiej omijać szerokim łukiem węże morskie, które mogą wylegiwać się na plażach.
Mamba Czarna
Mamba to najdłuższy jadowity wąż afrykański i jednocześnie jeden z najbardziej agresywnych na świecie. Na krótkich dystansach wąż może poruszać się z prędkością 30-35 km/h, chociaż nam wydaje się to niemożliwe. Ukąszenie Czarnej Mamby nazywane jest „pocałunkiem śmierci” – w jadzie znajdują się bardzo silne neurotoksyny, na które nie jest uodporniony żaden z gatunków. Do zabicia człowieka wystarcza 10-15 ml jadu tego węża.
Brown Snake
Brązowy wąż występuje w Australii i Ameryce Północnej. Jest to kolejny gad, którego jad składa się z neurotoksyn, niebezpiecznych dla układu nerwowego. Brązowe węże mają jednak krótki kły choćby w porównaniu do kobr, dlatego poziom śmiertelności ich ukąszeń jest stosunkowo niski. Mogą one zabić człowieka, ale właśnie z powodu krótkich kłów nie kąsają zbyt często.
Kobra
Kobry to jadowite węże, które zamieszkują pustynne obszary Azji oraz Afryki. Jest kilka rodzajów kobr, jednak wszystkie są niebezpieczne dla człowieka. Kobry posiadają charakterystyczny kaptur, dzięki któremu można je bardzo łatwo rozpoznać. Kobry atakują w razie zagrożenia, a także w okresie godowym lub podczas posiłku. Kobra plująca i czarnoszyja przed ugryzieniem rozpyla jad w kierunku zagrożenia. Jad kobr oparty na neurotoksynach bardzo często powoduje śmierć – szansą na przeżycie lub zachowanie zdrowia po ugryzieniu tych węży jest szybkie zażycie surowicy.