To chyba najbardziej mokre miejsce na świecie – taki tekst pojawia się najczęściej, gdy jesteśmy na wczasach i pogoda jest mocno deszczowa. Jednak ani polskie morze, ani mazurskie jeziora wcale nie są tymi najbardziej mokrymi miejscami. Palmę pierwszeństwa zdecydowanie dzierży pewien hawajski szczyt. To zdecydowanie najbardziej mokre miejsce na świecie, jednak jest jeszcze kilka innych miejsc, które niewiele mu ustępują. Najprawdopodobniej są jeszcze inne miejsca, gdzie opadów może być więcej, ale nie ma tam żadnych stacji opadowych czy meteorologicznych, więc nie można ich brać pod uwagę.
Ranking najbardziej mokrych miejsc na świecie przedstawia się następująco.
1. Góra Waialeale na wyspie Kaua’i (Hawaje). Średnio rocznie spada tu 11640 mm wody, czyli ponad 11,5 m! W Polsce średnia roczna to około 600 mm, czyli tylko 60 cm. Różnica ogromna. Co więcej, imponująca jest nie tylko ilość wody, ale także liczba dni z deszczem, która wynosi tam ok. 350. Oznacza to, że w ciągu roku nie pada tylko przez jakieś dwa tygodnie. Przyczyną tak wielkiej ilości opadów jest specyficzne położenie i ukształtowanie terenu. Zachodzi tu zjawisko podobne do tego, jakie jest podczas halnego w Tatrach. Dzięki temu góra praktycznie cały czas tonie w chmurach.
2. Mawsynram, miejscowość w północno-wschodnich Indiach. Przez długi czas to właśnie ta miejscowość była uznawana za najbardziej mokre miejsce. W ciągu roku spada tu ponad 11870 mm, czyli o przeszło 200 mm więcej niż na górze Waialeale. Jednak te opady występują w porze monsunowej, a pozostała część roku jest słoneczna i raczej sucha. Tu także za obfite deszcze odpowiada specyficzne położenie i ukształtowanie terenu.
3. Cropp at Waterfall, Nowa Zelandia. Dorzecze rzeki Cropp jest także wyjątkowo mokre. Stacja meteorologiczna jest umieszczona w pobliżu wodospadu na Croop, na wysokości 975 m npm. Średnie notowane tam opady roczne to 11 516 mm. Dni z deszczem jest sporo, bo ponad 230.
4. Lloró, miejscowość w Kolumbii. Na to położone na zachodnich zboczach Andów miasteczko co roku spada około 11 m deszczu. Silne oddziaływanie Oceanu Spokojnego sprawia, że opady są częste i obfite. Nazwa miejscowości pochodząca od hiszpańskiego słowa llorar, które znaczy płakać, dobitnie wskazuje, że to bardzo mokre miejsce.
5. San Antonio de Ureca, Wyspa Bioko, Gwinea Równikowa. Roczne średnie opady wynoszą tu 10 450 mm. Za tak obfite deszcze odpowiada specyficzne położenie miejscowości. Wznoszące się góry skutecznie pomagają w tworzeniu się licznych deszczowych chmur.