W naszym kraju zbieranie grzybów jest sportem narodowym. Od początku sierpnia lasy zaczynają zapełniać się grzybami kapeluszowymi oraz ich amatorami. Osoby, które znają się na grzybach wiedzą, które gatunki można śmiało wkładać do koszyków. Inni powinni uważać na to co zbierają, ponieważ istnieją grzyby bardzo niebezpieczne. Poniżej lista zawierająca najbardziej trujące grzyby w naszym kraju, od których lepiej trzymać się z daleka.
1. Muchomor sromotnikowy
Gatunki z rodziny muchomorowatych przeważnie są trujące lub niejadalne. Ten grzyb charakteryzuje się nieco zielonkawym kapeluszem i chudym trzonem. W naszym kraju to gatunek bardzo pospolity, można spotkać go w lasach liściastych oraz w mieszanych. Zawiera toksyny z grupy fallotoksyn oraz amatoksyn. Nawet niewielkie ilości grzyba powodują śmiertelne w skutkach zatrucia.
2. Muchomor jadowity
Młody osobnik wyglądem przypomina pieczarkę, nieco później dopiero zyskuje wygląd typowy dla rodziny. Kapelusz oraz trzon są koloru białego. W kraju jest gatunkiem rzadkim, ma status zagrożonego wymarciem. Grzyb zawiera podobne toksyny jak muchomor sromotnikowy.
3. Muchomor plamisty
Tego muchomora trudno pomylić z jakimkolwiek gatunkiem jadalnym. Charakteryzuje się beżowo-brązowym kapeluszem, na którym widnieją białe, nieregularne łatki. Trzon grzyba jest nieco jaśniejszy. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, rośnie przeważnie w lasach liściastych. Głównymi toksynami w składzie muchomora plamistego jest kwas ibotenowy oraz muscymol. Substancje te działają paraliżująco na układ nerwowy człowieka. Może wywoływać halucynacje.
4. Lejkówka jadowita
Na czwartym miejscu nie znajdziemy kolejnego muchomora, ale przedstawiciela rodziny gąskowatych. Grzyb swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi podobnemu do lejka. Nie ma tutaj wyraźnego podziału na kapelusz oraz trzon. Młody grzyb jest przeważnie cały biały, dopiero później zyskuje koncentryczne plamki na kapeluszu. Substancją toksyczną jest muskaryna, która działa na układ nerwowy, zatrucie grzybem prowadzi do niewydolności oddechowej, w efekcie do śmierci.
5. Strzępiak ceglasty
Grzyb pospolity w całym kraju, niekiedy jest mylony z jadalną gąską wiosenną (gęśnica wiosenna). Kapelusz dorosłego osobnika ma kształt stożka. Kolor może być różny, odmienny dla siedliska, w którym grzyb występuje. Niektóre osobniki mogą być kremowe, a inne czerwonawe. Podobnie jak lejkówka, zawiera duże ilości muskaryny.
6. Zasłonak wonny
Grzyb znany również pod nazwą zasłonak brodaty. Młode okazy są fioletowe, z czasem płowieją i kapelusz zyskuje barwę ochry. Nazwę swoją zawdzięcza zasnówce – błonie, która ma postać niteczek. Grzyb ma zapach acetonu, stąd w nazwie gatunkowej przymiotnik „wonny”. Grzyb nie jest śmiertelnie trujący, ale jego spożycie powoduje nieprzyjemne dolegliwości.