Uzależnienie fizyczne i psychiczne wiąże się z ogromnym cierpieniem na obu tych płaszczyznach. Uzależnić możemy się od wielu substancji, które mają bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Naukowcy z Imperial College London opracowali listę zawierającą najbardziej uzależniające substancje. Oto one:
1. Heroina
Narkotyk ma pochodzenie półsyntetyczne i oddziałuje na część mózgu określaną jako ośrodek nagrody, uwalnia w ten sposób dopaminę. Testy przeprowadzane na zwierzętach wykazały, że poziom tej substancji wrasta wtedy nawet o 200%. Oprócz silnie uzależniającego działania, jej zażycie niesie ze sobą wysokie ryzyko przedawkowania. Wystarczy tylko pięciokrotnie zwiększyć ilość, wymaganą do osiągnięcia stanu odurzenia. Co ciekawe był to początkowo skuteczny preparat na kaszel. Obecnie stosowana jest w lecznictwie w celu zmniejszenia silnych objawów bólowych, najczęściej u pacjentów terminalnych.
2. Kokaina
Oddziałuje na tę samą część w mózgu, co heroina. Wydziela jeszcze serotoninę, czyli hormon szczęścia. W tym wypadku wzrost hormonu jest tylko trzykrotny. Stosowana jest obecnie w celach medycznych, głównie przez stomatologów i okulistów. Początkowo stanowiła nawet składnik popularnej coca- coli. Dzisiaj napój wciąż zawiera ekstrakt z liści koki pozbawiony jednak działania narkotycznego.
3. Nikotyna
Szacuje się, że nawet co piąta osoba zasiedlająca ziemię, pali tytoń pod różną postacią. Odpowiedzialna jest za to nikotyna, składnik roślinny, który zwiększa poziom adrenaliny oraz wpływa na działanie układu nerwowego.Niektórych może dziwić fakt, że nikotynę również można przedawkować, co prowadzi do halucynacji.
4. Barbiturany
Jeszcze do niedawna stanowiły skuteczny składnik leków nasennych, znieczulających czy przeciwpadaczkowych. Dzisiaj wycofywane są z rynku farmaceutycznego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest ich silne działanie uzależniające, szybka zmiana tolerancji oraz negatywne skutki połączenia z alkoholem lub innego rodzaju lekami.
5. Alkohol
Ostatnie miejsce zajmuje dobrze wszystkim znany pod różnymi postaciami alkohol. Chętnie po niego sięgamy w sytuacjach towarzyskich, dla zabicia czasu, rozluźnienia atmosfery czy dla przyjemności. W przeciwieństwie do narkotyków, alkohol jest produktem legalnym. Wykazuje silne działanie pobudzające, a testy na zwierzętach dowodzą, że wzrost dopaminy sięga nawet 360 %. Szacunkowe dane podają, że nawet 22% populacji, która kiedykolwiek sięgnęła w swoim życiu po ten płyn, po pewnym czasie uzależni się. Nie tylko uzależnienie jest tutaj problemem. Zwraca się uwagę na jego silne, toksyczne działanie.