niedziela, Styczeń 19Najbardziej porywające fakty !

Najbardziej rozwinięte kraje świata

najbardziej-rozwiniete-kraje-swiata

Rozwój państwa można oceniać pod względem wielu wskaźników. Uzależnione jest to przede wszystkim od metodologii badań określonego instytutu badawczego oraz przyjętych przez niego wytycznych. Często słyszymy o wysokim udziale czytelnictwa w danym kraju, zaangażowaniu w kulturę, wysokich zarobkach, pozytywnej polityce zatrudnienia itd. Wymieniać można bez końca, ale przyznać należy, że wciąż jednym z najważniejszych wyznaczników sukcesów, również w omawianej kwestii, jest wartość finansowa. Poniżej znajduje się zestawienie najbardziej rozwiniętych krajów świata (TOP 5) pod względem gospodarczym, co zostało zmierzone wysokością produktu krajowego brutto (PKB, ang. gross domestic product, GDP).

1. Stany Zjednoczone- 19,4 bln USD

Początki świetności gospodarczej USA sięgają czasów, gdy na tych terenach rozwijało się rolnictwo. Ukierunkowanie na żywność przyniosło zyski i sprawdziło się aż do dzisiaj, ponieważ Stany Zjednoczone wciąż są głównym producentem produktów spożywczych. Po rolnictwie przyszedł czas na przemysł samochodowy, naftowy oraz stalowy. Amerykanie zarabiają także na nowoczesnych technologiach oraz wydobyciu własnych złóż naturalnych, swój udział w PKB mają także dochody z turystyki. 

2. Chiny- 12,01 bln USD

Największy udział w tworzeniu PKP to zasługa licznych złóż mineralnych, które wypełniają Chiny. W państwie wydobywa się najwięcej na świecie węgla kamiennego, sporo ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Kwitnie tutaj także handel zagraniczny. Nie da się ukryć, że Chiny to w tej chwili jeden z kluczowych eksporterów tekstyliów, artykułów przemysłowych czy zabawek. Wiele pieniędzy kraj przeznacza na odnawialne źródła energii m.in. ze względu na rosnąca liczbę ludności, która w 2017 roku wynosiła 1,39 mld ludzi.

3. Japonia- 4,87 bln USD

Od lat zajmuje jedną z najwyższych pozycji wśród najbardziej rozwiniętych krajów świata. Wpływ na tak dobrą sytuację mają głównie przemysł elektromaszynowy oraz samochodowy. W Europie chętnie korzystamy z, mających azjatyckie pochodzenie, aut takich jak: Mazda, Suzuki czy Honda. Coraz szerzej Japonia wkracza również na rynek elektroniczny, wprowadzając co rusz jakieś nowości.

4. Niemcy- 3,68 bln USD

To pierwsze miejsce europejskiego kraju w czołówce światowych gigantów. Tak wysoka pozycja wynika przede wszystkim z masowego eksportu różnorodnych usług i towarów. Niemcy słyną z przemysłu ukierunkowanego na sprzedaż maszyn oraz samochodów. Zarabiają również na rolnictwie (głównie piwo i chmiel), przemyśle rafineryjnym oraz energetycznym.

5. Wielka Brytania- 2,62 bln USD

Nie zaskoczy tutaj nikogo udział, w tak wysokiej lokacie, rolnictwa czy posiadanie złóż gazu ziemnego, ropy naftowej oraz węgla. Sytuacja dynamicznie się zmienia i grozi Anglii spadkiem pozycji ze względu na brexit. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHA ImageChange Image