sobota, Marzec 28Najbardziej porywające fakty !

Najbardziej toksyczne substancje – TOP10

najbardziej-toksyczne-substancje

Substancje toksyczne od dawna wzbudzają emocje. Na pewno wszyscy słyszeli o słynnych trucicielkach i trucicielach, którzy nie raz zmieniali bieg historii. Jednak substancje trujące mogą być także lekarstwem na różne choroby, są też używane w kosmetologii, bowiem jak stwierdził wieki temu Paracelsus: „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Poznajmy więc najbardziej trujące substancje na świecie. 

1. Botulina, czyli jad kiełbasiany – to najbardziej trująca substacja. Do uśmiercenia człowieka wystarczy 70 nanogramów, czyli milion razy mniej niż miligram! Wytwarzają ją bakterie glebowe Clostridium botulinum. Botulina może powstawać w żywności, która została skażona tą bakterią, a zjedzenie takiego jedzenia może prowadzić nie tylko do ciężkiego zatrucia, ale i śmierci, która następuje wskutek porażenia mięśni oddechowych. Botulina jest podstawowym składnikiem botoksu, który chętnie stosują panie i coraz częściej panowie, aby poprawić swoją urodę.

2. Polon, a właściwie jego izotop Po-210. Ten odkryty przez Marię Skłodowską-Curie promieniotwórczy pierwiastek ma silne właściwości trujące, bowiem niszczy strukturę tkanek. Już jego niewielka ilość może mieć bardzo tragiczne skutki, prowadząc do powolnej śmierci. Wyjątkowo niezbezpieczne jest jego wdychanie.

3. Jad węży. Jad jadowi nie równy. Rywalizację wygrywa jad tajpana pustynnego (Australia). Jedno ukąszenie to dawka mogąca zabić 100 osób, a surowicę należy podać w ciągu 45 minut. Jednak wiele jad wielu węży jest wykorzystywany z powodzeniem w medycynie.

4. Strychnina. Trucizna otrzymywana z nasion kulczyby wroniego oka. Truje zarówno wdychana, jak i spożyta. Powoduje śmierć przez uduszenie. Ma charakterystyczny, gorzki smak.

5. Arszenik, czyli trójtlenek arsenu. Doskonale rozpuszcza się w kwaśnym środowisku żołądka, jest bez smaku i zapachu. Najskuteczniejszy po podaniu doustnym, ale skuteczny także przy wdychaniu oraz przenikając przez skórę.

6.Tal. Wyjątkowo trujący pierwiastek, stosowany do niedawna do trucia gryzoni.

7. Akonityna. Substancja występująca w pięknym tojadzie, zwanym też zielem teściowej. Już niewielka ilość surowca roślinnego lub nalewki tojadowej powoduje śmierć przez uduszenie.

8. Rycyna. Jedna z najbardziej zabójczych substancji roślinnych, toksyczne białko pochodzące z rącznika pospolitego. Dopiero niedawno udało się opracować odtrutkę.

9. Rtęć. Toksyczność zależy od formy. Najbardziej toksyczne są opary. Szczególnie groźne jest to, że objawy zatrucia pojawiają się po długim czasie.

10. Cyjanowodór. Ma zapach gorzkich migdałów. Można się zatruć przez kontakt ze skórą, drogą wziewną lub pokarmową.  Śmierć następuje po kilku sekundach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHA ImageChange Image